Enka Food’dan alternatif bir gıda: Kestane

enka food'dan alternatif bir gıda: kestane - svg 3E - Enka Food’dan alternatif bir gıda: Kestane

kestane yıllardır dağ köylerinde yaşayan yoksul insanların ekmek kapısı olmuştur. Günümüzde bir diyet ürünü olarak da kullanılan kestane Enkafood gibi firmaların doğal ürünleriyle birlikte çikolataya bir alternatif yiyecek haline gelmiş durumda.

Kestane Ortaçağ’da yoksul güney Avrupalıların temel besin kaynağıydı. Ekmek gibi kestane tüketilir, kabukları ve artıkları da hayvan yemi olarak kullanılırdı. Bilim adamları kestane tüketen toplumların sağlık yönüyle fazla bir sıkıntılarının olmadığını fark ettikleri zaman kestane yoksul yiyeceği olmaktan çıkacaktı.

Kestane özellikle et yemeklerine uygun bir lezzettir ve yüzyıllardır diğer tatlıları tüketemeyenler tarafından tedavi amaçlı tüketilir.

Sonbaharın son zamanları hasat edilen kestane günümüzde genellikle kavrulmuş tüketilirken haşlama olarak da beğenilerek yenilir. Kışa alışma meyvesidir. Köy evlerinde sobaların üzerinde pıtır pıtır patlayan, damat çatlatan tadıyla çocukluğun önemli bir parçasıdır.

Avrupa ülkelerinde kış ayının incisi olan Noel’de çok tüketildiği için Noel meyvesi olarak da bilinir. Tabii kestane sadece mangal üzerinde kavrularak yenilmez. yemeklerde de kullanılır. Haşlanmış kestane ile yapılan bulgur pilavının tadına doyum olunmaz. Avrupalıların kestane unlu ballı krepleri de meşhurdur.

Özellikle Enkafood gibi büyük firmaların yaptığı yatırımlarla kestaneyi kullanma zamanı ve alanları genişledi. Bizler Enkafood’un Titiz Kestaneleri (Marone) ile artık sadece kışın değil istediğimiz zaman kestane keyfi yaşayabiliyoruz.

Atıştırmalık olarak kullanılan bu ürünlerin 150 gramlık paketleri zayıflamamıza da yardımcı olduğunu biliyor muydunuz?

Kestane ve diyet!

kestane enka food'dan alternatif bir gıda: kestane - kestane - Enka Food’dan alternatif bir gıda: Kestane

 

Araştırmacılar ekmek ile kestaneyi protein ve doyurucu özellikler açısından incelediklerinde ilginç sonuçlar buluyorlar. Yapılan araştırmalara göre bir çift kestane ile bir dilim ekmekte eşit maddeler var. Kestaneni diğer fındık ürünlerine nazaran daha az yağlı olması kalori açısından ekmekle karşılaştırılmasını sağlamış. Bu az yağlılık sayesinde Diyet için de insanlar için büyük bir yardımcı olabilir. Karbonhidrat açısından zengin olan kestaneyi yedikten sonra hızlı bir şekilde soyma hissine kavuşuyorsunuz. Bu tokluk hissi zayıflamanıza yardımcı oluyor.

Yediğiniz 10 adet kavrulmuş kestane bir orta boy elma kadardır. Kestane yendikten sonra yaklaşık olarak 30 dakika içerisinde beyaz ekmek, pirinç ve çay şekerine göre kan şekerini yüzde 70 daha az tüketir. İçeriğinde bulunan diyet lifleri kolesterolü de önler ve düşmesine yardımcı olur. kan şekerine etkisi nedeniyle çikolataların gelecekte kestaneli yapılması muhtemeldir.

Bu kadar faydasına rağmen sadece kış yiyeceği olarak kalan kestaneyi Enkafood gibi firmalar sayesinde artık her zaman tüketebiliyoruz. Enkafood Şafak tulum Peyniri,  Titiz balları dışında Titiz kestaneleri ve Marone kestaneleri ile bu alanda ilklerden.

Enkafood’un 150 gramlık atıştırmalıklarını afiyetle tüketebileceğiniz gibi sevdiklerinize hediye olarak da  alabilirsiniz. Avrupa’daki bütün marketlerden ısrarla isteyiniz!