Geleneksel Ziyafetin Vazgeçilmezi: Tulum Peyniri

- svg 3E - Geleneksel Ziyafetin Vazgeçilmezi: Tulum Peyniri

Tulum peynirini bilmeyeniniz yoktur. Yapımı hayli meşakkatli olup Anadolu’da hayvan postu içinde yapılırdı. Şu anda modern ortamlarda üretimi yapılsa da olgunlaşma sürecinde geçirdiği evre aynıdır. Olgunlaştırma işlemi genelde, nemli noktalarda yapılır. Modern tesislerde ise hijyenik bir şekilde soğuk hava depolarında bekletilerek sağlanmaktadır.

Tulum peyniri, modern gelişimini tamamlamada önce ilkel mandıralarda geleneksel metotlarla üretilmekteydi. Günümüzde, hemen her kesimin beğenisini kazanmış olan Şafak tulum peyniri ise el değmeden, lezzetini koruyarak Avrupa Birliği Standartlarında modern işletmemizde geleneksel metotlarla üretilmektedir.

- handled 573902005678 1920 1080 80 1 - Geleneksel Ziyafetin Vazgeçilmezi: Tulum Peyniri

100 Gr Tulum Peynirinin besin değerleri ise;

100 gram Tulum Peynirine 26 gram Protein bulunurken 14,7 gram yaş ve 3,3 gram da Karbonhidrat vardır. Kalori olarak da 257 kcal’dır.
Tulum peyniri, geleneksel olarak yağsız koyun sütünden üretilir; zaman zaman bu süte farklı oranlarda keçi sütü de katılabilir.
Geleneksel tulum peyniri üretiminde, süt çiğ olarak kullanılır. Çiğ süt bir bez parçasından süzülür ve sıcaklığı el ile dokunmak suretiyle kontrol edilir. Mayalama sıcaklığı her tür süt ürününde olduğu gibi, doğal tulum peyniri için de çok önemlidir.

- safak teneke tulum peyniri 800gr 1024x1024 - Geleneksel Ziyafetin Vazgeçilmezi: Tulum Peyniri

Şafak Tulum peyniri sağlık için de oldukça faydalı bir besindir. A ve B vitaminlerinin yanında kalsiyum, fosfor ve demir açısından da zengindir. Mide rahatsızlıklarından  kemik erimelerine kadar faydası vardır. 100 gram dana etinde yaklaşık 28 gram protein bulunurken, 100 gram tulum peynirinde bu oran 26 gram olduğunu tekrar hatırlatalım.

Tulum peyniri kahvaltıların da vazgeçilmezidir. Tost yaparsınız veya makarna sosu. Tereyağlı sıcak bir pide ile doyumsuz bir lezzeti yakalar,yeri gelir domates ile dürmeç yaparsınız. Kızarmış ekmek ve ceviz ile mükemmel bir kahvaltı tabağı da hazırlayabilirsiniz.

Tereyağı – Şafak Tulum Peyniri ve Lavaş

Şafak Tulum Peyniri Avrupa’da o sadece aileler tarafından çokça tüketilmiyor. Restoran sahipleri de Şafak Tulum peynirini menülerinde aperitif olarak artık masalara getirmeye başladılar. Bir restoranda gittiniz ve siparişiniz gelmeden doyduğunuzu hissediyorsanız Şafak tulum peynirini fazla kaçırmışsınız demektir. Tereyağı, lavaş ve tulum peyniri muhteşem bir üçlüdür. Bu üçlü Mazhar-Fuat-Özkan gibi birbirlerini tamamlarlar. Evet, bir masada Şafak Tulum Peyniri varsa ana yemekler gelmeden doymanız mümkündür.

Yalnız bir de çok özel adabı vardır Tulum Peynirinin.

Önce kiminle yediğini bileceksin, sonra ne ile yediğini…