Ramazanda zinde kalmak için Kestaneli Puding

- svg 3E - Ramazanda zinde kalmak için Kestaneli Puding

Geldi geliyor derken Ramazan ayını da yarıladık. Uzun yaz günlerinde gün boyu aç kalmak ister istemez sağlıklı beslenmeyi ilgilendiriyor zira sağlık hepimizin ortak konusu. Bu nedenle iftar ve sahurda tüketilecek yiyecekler oruç tutanları etkileyecek en önemli unsurlar. Keyifli bir Ramazan ayı geçirmek için bazı konulara dikkat etmemiz gerekiyor. Hem oruç tutup hem de rahatça ibadetlerimizi yapmak ve de günlük hayatın içinde zinde kalabilmek için bugün size önemli bir kolaylıktan bahsedeceğiz. Uzun oruçlu günlerde sizleri zinde tutacak kestane Kebap’ın önemine değineceğiz.

Yaz ayına denk gelen Ramazan ayında yaklaşık 17 saat oruç tutuyoruz. Bu sıcak günde oruçlu olarak hayatın akışı içinde zinde kalabilmek çok önemli. Sağlıklı bir Ramazan ayı geçirmek isteyenlere ipuçları veren Beslenme ve Diyet Uzmanları yemek yenebilecek sürenin 7-8 saat olduğunu ve beslenmenin bu arada ayarlanması gerektiğine dikkat çekiyorlar. Sık sık beslenmenin sağlıklı insanlarda bile mide ve bağırsaklarda aşırı gaz birikimi, reflü, sindirim bozukluğu, kabızlık ya da ani tansiyon yükselmesi gibi istenmeyen durumların yaşanabileceğine dikkat çeken uzmanlar bol su tüketilmesini salık veriyor.

Bol Su Tüketilmeli

Ramazan boyunca iftar ile sahur arasında en az 2 hatta 2,5 litre su içmek gerekiyor. Ayrıca çayı da yemekten bir saat sonra içmek daha iyi. Yağlı yemekler mümkün olduğunca az tüketilmeli. Dondurma, sütlaç, güllaç gibi az şekerli tatlılar tüketilmeli. Özellikle tok tutan kestane gibi hafif yiyecekler ve tatlılar tercih edilmeli. Şimdi size gönül rahatlığıyla tüketebileceğiniz Kestane Kebaplı Puding tarifi vereceğiz.

- 997370c4 ccdc 4bd6 9f8a 3c5131e95dc9 - Ramazanda zinde kalmak için Kestaneli Puding

Kestane Kebaplı Puding Tarifi!

Malzemeler:

2 Su bardağı süt,

½ su bardağı kaymak, krema

3 Yumurta sarısı

2 çay bardağı süt

1 çay bardağı mısır nişastası

50 gram Titiz Bal

75 gram bitter çikolata

10 Adet Titiz Kestane Kebap

- 0d11393c df4c 4d12 a447 a37abdf55ae0 - Ramazanda zinde kalmak için Kestaneli Puding

Kestane Kebaplı Pudingin yapılışı:

  • İlk olarak sütü ve kaymağı aynı tencerede ısıtıyoruz.
  • Yumurta sarılarını tozşekerle köpük köpük ekleyip karıştırıyoruz.
  • Mısır nişastasını alabildiği kadar sütte eritin. Yumurta karışımımızı da buna ilave ediyoruz. Kısık ateşte tıpkı muhallebi kıvamında pişiriyoruz.
  • Çikolatamızı parçalara ayırıp eritiyoruz.
  • Pudingimizi kaplara alıp üzerine çikolataları gezdiriyoruz. Üzerine de küçülttüğümüz kestane kebapları ve Titiz ballarımızı ekleyerek buzdolabında 20 dakika kadar beklettikten sonra servis yapıyoruz.  Afiyet olsun!