Tulum Peynirli San Sebastian Cheesecake için pratik tarif!

cheesecake - svg 3E - Tulum Peynirli San Sebastian Cheesecake için pratik tarif!

Tulum Peynirinin sadece kahvaltılarda tüketilmediğini biliyoruz. Bugün sizlere oldukça pratik ve lezzetli bir cheesecake tarifi vereceğiz. Şimdi şu meşhur San Sebastian Cheesecake’i düşünün. İşte sizlere tulum peynirli muhteşem bir kek tarifi!  

Tulum Peynirli Cheesecake

Bu peynirli keki verdiğimiz tarife göre yaptığınızda tartışmasız bir lezzet ile tanışacaksınız. Bildiğiniz gibi Bask mutfağı oldukça popüler bir mutfaktır. Bu akımla birlikte Tulum peynirli cheesecake de herkesin tatmak istediği bir pastaya dönüşmüş durumda. Bu kekin lezzetini tam olarak alabilmek için Şafak Tulum Peyniri ile hazırlamanız gerekir. Evet, bu keki mutlaka Şafak Bryndza Peyniri ile denemelisiniz. Bu pastayla kendinizi, ailenizi ve arkadaşlarınızı mutlu edeceksiniz.

Tulum Peynirli Cheesecake Malzemeler:

4 yumurta (büyük boy)

1,5 bardak şeker

500 gram Şafak Bryndza peyniri

2 su bardağı krema (400 ml)

1 paket vanilya (isteğe bağlı)

2 yemek kaşığı un

cheesecake - cheesecake 2867614 960 720 - Tulum Peynirli San Sebastian Cheesecake için pratik tarif!

Tulum Peynirli Cheesecake Hazırlanması:

Pudra şekeri ve Şafak Bryndza peynirini büyük bir karıştırma kabına koyuyoruz ve karıştırıcı ile 5-6 dakika boyunca şeker ve tulum peynirini karıştırıyoruz.

Bu işlemden sonra yumurta ekleyip karıştırmaya devam edebilirsiniz. Karışıma her yumurtayı eklediğinizde işlemi tekrarlıyoruz. Önce bir yumurta ekleyip iyice karıştırıyoruz. Bütün bu yumurtalar şeker ve Tulum Peyniri iyice karıştırılmalıdır.

Yumurtalardan sonra karışıma kremayı ekleyip tekrardan iyice karıştırıyoruz. Eğer tercihiniz vanilyalı olması ise bu aşamada vanilya da ekleyebilirsiniz.

Son olarak unu ekleyip iyice karıştırıyoruz. Orta büyüklükte bir kek kalıbı yağlayıp pişirme kağıdını kalıba yerleştiriyoruz. Kenarlarından taşan karışımımız varsa kabın içine koyuyoruz.

Önceden ısıtılmış fırında 190 ° C’de 45 dakika veya 1 saat boyunca pişiriyoruz. Bu süre fırının performansına bağlı olarak değişebilir.

Bundan sonra keki bir müddet daha kapatılmış fırında bekletip çıkarıyoruz. Enfes lezzetimizi oda sıcaklığında soğumaya bırakıyoruz. Pastayı en az 8 saat kadar dinlenmeye aldıktan San Sebastian Cheesecake’i dilimleyin ve arkadaşlarınıza veya aile üyelerinize servis yapabilirsiniz.

Bu kek tarifini daha önce yapmamış olabilirsiniz. Damak tadınıza uygunluğunu görünce siz de sık sık bu keyfi yaşamak isteyeceksiniz. Doğal Tulum Peynili Cheescake hazırlamak pratik ve zevkli. Tulum peynirli bu enfes lezzetle sofralarınızı şenlendirin.

Her öğüne yakışan bu tarifimiz için gerekli olan Şafak Tulum peynirini Avrupa’daki bütün marketlerden temin edebileceğiniz gibi buradan da sipariş edebilirsiniz.

Enkafood süt ürünleri dışında Titiz Balları ve Titiz kestane Kebapları ile de sizlere doğal ve lezzetli ürünler sunmaya devam ediyor.

Enkafood süt ürünleri dışında Titiz Balları ve Titiz kestane Kebapları ile de sizlere doğal ve lezzetli ürünler sunmaya devam ediyor.