Şafak Tulum Peyniri İle Nefis Sigara Böreği!

Şafak tulum peyniri İle nefis sigara böreği! - svg 3E - Şafak Tulum Peyniri İle Nefis Sigara Böreği!

Şimdi sizlere her öğüne yakışan bir lezzetten bahsedeceğiz. Börek… Öyle bir atıştırmalıktır ki özellikle tatil günleri mis kokusuyla uyandırır bizleri. Kahvaltıda, çay saatlerinde, öğle ve akşam yemeklerinde alternatif olarak rahatlıkla tüketilebilir.

“Şafak Tulum Peynirli ve Şafak Çökelekli” sigara böreğinin lezzet hikayesini anlatmak istiyorum. Şafak ürünleri tamamen doğaldır. Meralarda organik şekilde beslenen koyunlardan ve ineklerden elde edilen tam yağlı sütlerle yapılan Şafak Tulum Peyniri ve Şafak Çökelek’i Anadolu’ya uygun yöntemlerle işlenir ve o enfes tadıyla sofralarınıza konuk olur.

Bu güzel böreğin sizden tek isteği var: dumanı üstünde bir bardak Mevlana seylan çayı… Bu ikili buluştu mu değmeyin keyfinize.

Malzemeler:

  • 4 adet hazır yufka

İç harcı için gerekli olan malzemeler:

  • 150 gram Şafak Çökelek
  • 200 gram rendelenmiş Şafak Tulum Peyniri
  • 3-4 dal maydanoz
  • 1 yemek kaşığı yoğurt
  • 5 dal maydanoz
  • 1/4 çay kaşığı tuz

Kızartmak için malzeme:

  • 2,5 su bardağı ay çiçek yağı

Evet, hazır mısınız? Biraz sonra hiç kimsenin reddedemeyeceği börekler Şafak’la unutulmaz bir tada bürünecek.

Yapılışı:

Taze hazır yufkalarımızı temiz bir tezgahın üzerine çıkarıyoruz. Yufkaları delmeden üst üste koyup eşit bir şekilde bıçak yardımıyla 8 parçaya bölüyoruz. Toplam olarak 32 adet üçgen yufkamız oluyor. Yufkaları bu şekilde bırakıp iç harcı hazırlıyoruz.

Bunun içinde Şafak Çökelek’i, rendelediğimiz Şafak Tulum Peynirini, yoğurt ve tuzu bir kaba alıyoruz. Şafak Peynirlerimizi bir kaşık ya da çatal kullanarak ezdikten sonra bütün malzemeleri birbirine karıştırıyoruz. Bu karışıma en son olarak da daha önceden ince ince doğradığımız maydanozları ekleyip bir daha karıştırıyoruz.

Harcımız şu anda hazır. Gelelim yufkaları sarmaya. Üçgen yufkalardan birer birer alıp, geniş kısmına hazırladığımız harçtan yemek kaşığından biraz az koyuyoruz. Sonra kenarlarını içe doğru katlayıp rulo gibi sarıyoruz. Yufkanın uç kısmı gerekirse biraz ıslatılarak yapıştırıyoruz. İşte bu kadar basit. Şafak tulum peynirli ve şafak çökelekli sigara böreği bu kadar basit… Kalan tüm yufka parçalarını bu şekilde sarıp sarma işlemini bitiriyoruz.

Sıra geldi bu enfes tat için kızartma işlemine… Rulo halindeki peynir harçlı yufkaları kızartmak için ayçiçek yağını derince bir tencereye alıp kızdırıyoruz. Kızan yağın içine Şafak ürünleriyle yapılan sigara böreklerini birer birer bırakıyoruz. Böreklerimiz altın rengini aldıklarında kızartma işlemi tamamdır. Böreklerin fazla yağ çekmiş olduğu kanaati sizde oluşursa peçete üzerine koyabilirsiniz. Bu şekilde kısa sürede yağını çeker ve afiyetle tüketime hazır hale gelir.

Evet, Şafak Tulum Peyniri ve Çökelek’le yapılan sigara böreği damak zevkinizi değiştiren enfes bir tada sahip! Siz de bu tattan mahrum olmayın!

Unutmayın! Şafak Tulum peynirinin lezzet hikayesi şafakla başlar.

Şafak ürünlerini Avrupa’da bütün marketlerde bulabilirsiniz.